Úvodná stránka Klasifikácia Obsah učiva Internet Konzultácie

Stránky predmetovej komisie geografia

Klasifikácia

Kritéria klasifikácie

Vyučujúci: PaedDr.. Jana Hoppeová :)

1. Hodnotenie testov
Po jednotlivých tematických celkoch žiaci napíšu test / za polrok 3 – 7 testov záleží od ročníka /. Termíny testov vyučujúci žiakom vopred oznámi (pri začatí novej témy, cca 3-5 týždňov vopred). Otázky testov budú mať bodové hodnoty. Výsledky testov sa budú hodnotiť počtom získaných bodov za správne odpovede v pomere k celkovému počtu / maximu / bodov za testy.

100 b – 90 b ... výborný

89 b – 75 b ... chválitebný

74 b – 50 b ... dobrý

49 b – 30 b ... dostatočný

29 b –   0 b ... nedostatočný

Keďže testy budú žiakom vopred oznámené, neprítomnosť žiaka na teste, môže vyučujúci ospravedlniť len z vážnych dôvodov  (ochorenie v deň písomky, preteky). V prípade ospravedlnenej absencie má možnosť písať náhradný test. O dohodnutie termínu náhradného testu s učiteľom sa snaží žiak ešte pred písaním prvého termínu daného testu. V opačnom prípade sa  mu započíta za test 0 bodov.
Ak žiak nie je spokojný s výsledkom testu, má možnosť si napísať jeden opravný test za polrok. Napísaním opravného testu stráca pôvodný test platnosť. Opravné testy sa píšu len podľa dohody s jednotlivým vyučujúcim zväčša ku koncu polroka.

2. Celkové hodnotenie
Za klasifikačné obdobie získa žiak známku za súčet získaných bodov za testy, aktivitu, exkurzie ako aj ústnu odpoveď (len v prípade koncoročného doskušavania, poruchách učenia). Na začiatku polroka učiteľ informuje žiakov o počte testov, ktoré sa budú písať a tak si jednoducho žiak aj rodič vie vypočítať, koľko bodov treba získať pre dosiahnutie určitej známky.

Napríklad: Učiteľ oznámi, že za polrok budú 3 testy.Teda žiak si vie vypočítať, že ak chce na vysvedčení:
            známku výborný – 1, potrebuje za polrok získať minimálne 3 x 90 b = 270 b
            známku chválitebný – 2, potrebuje za polrok získať minimálne 3 x 75 b = 225 b
            známku dobrý – 3, potrebuje za polrok získať minimálne 3 x 50 b = 150 b
            známku dostatočný – 4, potrebuje za polrok získať minimálne 3 x 30 b = 90 b
            známku nedostatočný – 5, pokiaľ získa za polrok menej ako 90 b

Napríklad: Učiteľ oznámi, že za polrok budú 4 testy.Teda žiak si vie vypočítať, že ak chce na vysvedčení:
            známku výborný – 1, potrebuje za polrok získať minimálne 4 x 90 b = 360 b
            známku chválitebný – 2, potrebuje za polrok získať minimálne 4 x 75 b = 300 b
            známku dobrý – 3, potrebuje za polrok získať minimálne 4 x 50 b = 200 b
            známku dostatočný – 4, potrebuje za polrok získať minimálne 4 x 30 b = 120 b
            známku nedostatočný – 5, pokiaľ získa za polrok menej ako 120 b

Body za aktivitu (projekty, práca na hodine, exkurzie) sú body bonusové, takže sa pripočítajú k súčtu bodov za testy. Teda na výslednú známku majú najväčší vplyv testy, preto je v záujme žiaka si napísať všetky testy za polrok. Ústne odpovede, projekt, práca a aktivita na hodinách môžu len ovplyvniť celkovú známku o jeden stupeň.

3. Hodnotenie aktivity
Pod aktivitou rozumieme tiež vypracovanie projektu, ktorý bol zadaný z obsahu predmetu v danom klasifikačnom období. Za vypracovanie projektu žiak získava maximálne + 20 bodov. Po odvzdaní, je odprezentovaný na hodine a prediskutovaný v triede.

Počas exkurzie žiaci vypĺňajú projekt, ktorý na konci exkurzie odovzdajú učiteľovi na ohodnotenie. Za vypracovanie exkurzného projektu žiak získava maximálne + 30 bodov.
Získané body za aktivitu sa pripočítajú k celkovej bodovej hodnote žiaka, teda k písomným prácam za celý polrok.

Pri výslednej klasifikácii majú väčšiu váhu písomné práce. Ústne odpovede a aktivita na hodinách môžu ovplyvniť celkovú známku maximálne o 1 stupeň.

Vyučujúci: RNDr. Dana Wolfová :)

1. Hodnotenie testov
Po jednotlivých tematických celkoch žiaci napíšu test / za polrok 4 – 5 testov /. Termíny testov vyučujúci žiakom vopred oznámia. Otázky testov budú mať bodové hodnoty. Výsledky testov sa budú hodnotiť počtom získaných bodov za správne odpovede v pomere k celkovému počtu / maximu / bodov za testy.

100 b – 90 b ... výborný

89 b – 75 b ... chválitebný

74 b – 50 b ... dobrý

49 b – 30 b ... dostatočný

29 b –   0 b ... nedostatočný

Keďže testy budú žiakom vopred oznámené, neprítomnosť žiaka na teste, môže vyučujúci ospravedlniť len z vážnych dôvodov / ochorenie /. Žiak je povinný absolvovať všetky testy. V prípade absencie má možnosť písať náhradný test.
O dohodnutie termínu náhradného testu s učiteľom sa snaží žiak. V opačnom prípade sa  mu započíta za test 0 bodov.
Ak žiak nie je spokojný s výsledkom testu, má možnosť si napísať jeden opravný test. Napísaním opravného testu stráca pôvodný test platnosť. Opravné testy sa píšu len podľa dohody s jednotlivým vyučujúcim.

2. Celkové hodnotenie
Za klasifikačné obdobie získa žiak známku za súčet získaných bodov za testy, aktivitu a ústnu odpoveď v pomer k celkovému počtu bodov :
            známka výborný – 1
            známka chválitebný – 2
            známka dobrý – 3
            známka dostatočný – 4
            známka nedostatočný – 5
Pri výslednej klasifikácii majú väčšiu váhu testy. Ústne odpovede, referáty, práca a aktivita na hodinách môžu len ovplyvniť celkovú známku.

3. Hodnotenie aktivity
V maturitnom ročníku je povinných  minimálne 4  ústne odpovede.

Podľa metodických pokynov zo 14.mája 2009 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.